Czy ktoś zna tę Panią?

Michał Łaszczyk - 06 czerwca

Poszukiwania rozpoczniemy od Sylwestra Wardęgi. Na tym filmie podszywa się pod naszą podejrzaną. Ma czarne, długie włosy, białą halkę i porusza się w pokraczny sposób. Najwidoczniej tyle wystarczy by wystraszyć warszawiaków. Czasami na kogoś krzyknie aby potem uciec - czyli szkoła dobrych żartów Sylwestra Wardęgi. Film podpisano "Samara Morgan", co sugeruje postać z filmu the Ring. Nie ma powodów aby zakładać, że to akurat ona. W ostatnich kilkunastu latach powstało wiele remaków japońskich horrorów z czarnowłosą zjawą w roli głównej. To może być każda z nich. Jeśli różne filmy pokazują tę samą brunetkę, ubraną w te same białe łachmany, która nawet chodzi w ten sam dziwny sposób, to wiec, że coś się dzieje!

onryo

Jeśli nasza bohaterka ma jakiekolwiek imię, to brzmi ono Onryo. Należy do japońskiego folkloru, gdzie od kilkuset lat pełni rolę mściwego ducha. Onryo gra w japońskich filmach od połowy XX wieku. Status gwiazdy to ostatnie 20 lat. Kiedy wiemy z czym mamy do czynienia, wygląd naszej zjawy przestaje być tajemnicą. Coś co przypomina szpitalną koszulę to shiroshozoku - białe kimono w którym chowano zmarłych. Długie, czarne włosy to charakterystyczna fryzura japońskich kobiet. Nawet sposób poruszania się jej filmowych adaptacji nie wziął się znikąd. Inspiracją była japońska forma mrocznego tańca - butoh (warto kliknąć). Butoh gości w horrorach Azjatów od kilkudziesięciu lat. Polega na nienaturalnym wyginaniu ciała oraz dość swobodnym operowaniu kończynami podczas pełzania.

Dlaczego Polaków przeraża japoński demon ludowy? Kultura Japonii jest dla Polaków dziwaczna i śmieszna, a mimo to uwierzyliśmy w element japońskiej tradycji. Być może biały kolor szat przypominał naszego swojskiego ducha. Później wystarczyło już tylko dostosować ją pod siebie. Twarz Onryo została oszpecona. Przypomina twarz opętanej Regan z Egzorcysty. W ostatnich latach Onryo przestaje być nawet kobietą. Zamienia się w ulubiony motyw zachodnich horrorów - dziecko.

Sprawdziłem jak wygląda to w drugą stronę. Może któreś z naszych straszydeł zadomowiło się gdzieś daleko? Te bardziej "nasze", jak dybuk i golem, nie zrobiły furory, ale już taki Drakula owszem. Na pewno całe życie zastanawialiście się, jak wygląda Dracula w wersji indonezyjskiej. W filmach z dalekiego wschodu bardziej przypomina złego czarownika, niż wampira. Drakula w Nigerii również nadużywa magii, ale już na pierwszy rzut oka widać, że nasi afrykańscy bracia nie do końca pojęli europejską koncepcje wampira. Nigeryjskie wampiry to zombie. Jeszcze dziwniej wygląda Drakula z Indii. Hinduski Dracula przypomina Frankensteina, żeruje jedynie na cmentarzu i zamiast w nietoperza zamienia się w kobrę. Takie czasy. Rumun boi się japońskiej Onryo, a Japończyk rumuńskiego Draculi. Jednocześnie żaden nie wie do końca czego się tak naprawdę boi.

 • Udostępnij:

Coś w podobnym klimacie

5 komentarze

 1. Tak z ciekawości: który wpis na tym blogu zyskał największą ilość komentarzy? Mam pewne przewidywania i jestem ciekaw, czy są trafione.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie masz? To Ci powiem czy masz rację

   Usuń
  2. Obstawiałem "MLM i mercedesy" (105 komentarzy). Krytyka MLMowego scamu zawsze kończy się najazdem MLMowych oszołomów, więc myślałem, że to pewniak.
   BTW: Jeżeli jeszcze nie widziałeś, to polecam, bo ciekawe:
   "Multilevel Marketing: Last Week Tonight with John Oliver" https://www.youtube.com/watch?v=s6MwGeOm8iI
   "Betting on Zero"
   https://www6.fmovies.se/film/betting-on-zero.6lqk7/09n1vr

   Usuń
 2. Chyba ten o indiańskim wodzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najwięcej ma ten o świecowaniu uszu. Powyżej setki ma 5 tematów. Co ciekawe tekst o "głupiej młodzieży" ma niewiele mniej komentarzy niż ten o świecowaniu, za to 20 razy mniej wyświetleń. Nie ma też reguły odnośnie tematyki. Jest natomiast zasada, że jak zostawiasz stronę na 4 lata i do niej wracasz to tak jakbyś zaczynał od początku :)

   PS: ty też Kuba nie dostajesz maili z powiadomieniem o komciach od czasu RODO?

   Usuń