Zięba bardziej lekarska od lekarza

Michał Łaszczyk - 05 maja

Widzieliście film w którym bohater odkrywa, że stał się tym z czym walczył? Kończy się zwykle bohaterskim samobójstwem, lub po prostu samobójstwem. Właśnie dlatego nie wróżę Jerzemu Ziębie szczęśliwego zakończenia.

Jeśli ostatnie lata spędziliście na strychu, szczury zeżarły wam router i nie wiecie o kim mowa - Jerzy Zięba to połączenie Czesława Klimuszki, Zbyszka Nowaka i doktora Witta. Czyli uzdrowiciel leczący witaminami, które chętnie sprzeda. Jak na tak omszałe podejście do zdrowia, Pan Jerzy jest bardzo nowoczesny w warstwie marketingowej. Facebook, youtube, twitter, tindershowup. Jerzego Ziębę wyróżnia na tle innych uzdrawiaczy agresywny stosunek wobec normalnych metod leczenia. Normalnych w sensie szpitalnych, takich jak Pan Bóg przykazał. Szarlatani rzadko wchodzą w otwarty spór z medycyną głównego nurtu. Pan Jerzy jest niechlubnym wyjątkiem. Słowo "lekarz" wywołuje u niego ślinotok, jego oczy zaczynają błyszczeć, a włosy stają dęba. Może nie zmienia się w wilkołaka (a szkoda), ale ewidentnie lekarze to nie jego grupa docelowa.

Do wpisu skłonił mnie film Dawida Ciemięgi sprzed dwóch dni. Pan Dawid, lekarz ze Śląska znany jest antyszczepionkowcom z pozwów sądowych jakie dostają za szykanowanie jego osoby. Doktor nie spoczął na laurach. Pójść na krucjatę przeciw antyszczepionkowcom, a zostawić Ziębę w spokoju, to jak zasypać studnie Saladynowi, a zostawić mu jezioro. Pominę co Pan Dawid mówi o Jurku i skupię się wyłącznie na jednym. Najlepszy całej tej historii jest wizerunek Jerzego Zięby. 

Jerzy Zięba

Dawid Ciemięga kreuje się na młodego, aktywnego obieżyświata. To nas nie interesuje, ciekawie robi się dopiero przy Jerzym. Kontrast między Panami bije po oczach. Otóż Panie i Panowie, Pan Zięba, z wykształcenia inżynier, wygląda jak arcylekarz! Jest tak lekarski, że już bardziej być nie można. Naśladuje charakterystyczny dla lekarzy metajęzyk, a za jego plecami wiszą dyplomy jak w gabinecie lekarskim. Moim ulubionym elementem jego nagrań są wykafelkowane ściany - zupełnie jakby nagrywał swoje filmy na sali operacyjnej. Pan Jerzy to do bólu stereotypowy lekarz - wiek, głos, wygląd. W mniemaniu swoich fanów Jerzy Zięba, to doktor Jerzy Zięba i absolutnie im się nie dziwię.

W swojej książce "Ukryte terapie" Zięba nie może wprost nachwalić się ludowych znachorów. Tylko co z tego? Nawet jeśli bliżej mu do leśnego uzdrawiacza z brodą z pszczół, to i tak musi się wcielać w rolę lekarza. W Polsce musimy otoczyć się aurą lekarza, jeśli chcemy wiarygodnie leczyć. Szaman z kościanym naszyjnikiem wciąż ma swoich fanów, ale wizyty u niego są już obciachem. Pan Jerzy jest dzieckiem zrodzonym z triumfu etosu lekarskiego. Choć swój wizerunek budował w kontrze do zachodniej medycyny, wszystko co w nim przyciągające pochodzi właśnie od niej. Nie wiem, czy Jerzy jest tego świadom. Jeśli tak to współczuję.

Zbigniew Nowak wynajął kiedyś magazyn, aby pomieścić wszystkie listy jakie dostał od Polaków. Miał ich chyba milion, albo pół, nie chcę skłamać. Dziś sprzedaje "deseczki wodne" po 4 zł za sztukę. Ponoć wspomagają uczenie kiedy oprzesz na nich książkę. Tak kończą uzdrowiciele. W tym kraju pstrokaty pan na łaskawym koniu jeździ, czy jakoś tak.

W historie o Jerzym Ziębie jest coś optymistycznego. Wpompowanie miliardów złotych w reklamy niedziałających na nic suplementów, prezentowanych przez ludźmi w fartuchach, coś jednak dało! Zaczyna brakować miejsca na leczenie nie przypominające procedur medycznych. Każdy musi udawać lekarza. A przypomnę jak wyglądała działalność Zbyszka Nowaka, z czasów sprzed nachalnej medykalizacji. Społeczeństwo energetyzowało się fotografiami Zbyszka, który sam wyglądał jak szaleniec. Choć z jednej głupoty przechodzimy w drugą, to nie jest gorzej. Czasy w których leczono nas piórem sowy złapanej o północy odeszły na jakiś czas w zapomnienie. Jedyna możliwość aby opchnąć dziś coś takiego, byłaby sowopióryna podawana w tabletkach. Jedna Zięba jesieni nie czyni. Nie wierzę, aby udawanie lekarza przez Pana Jerzego mogło trwać wiecznie. Przynajmniej dzięki tym nowym trendom w znachorstwie sowy wreszcie odetchną.

 • Udostępnij:

Coś w podobnym klimacie

9 komentarze

 1. Ale w czym problem? Parafrazując innego znanego celebrytę "chcącemu nie dzieje się krzywda". Jeśli ktoś ma raka terminalnego i woli pożyć trzy miesiące w domu, zamiast rok w szpitalu - jego wybór. ja czasem testuję na sobie różne rzeczy, a to się napiję wody z fiordu, ostatnio piłam wodę z bagien jako profilaktykę przeciwkleszczową. Mam ten luksus, że nie robię sobie żadnych badań od lat, więc mi przynajmniej nie wciskają niepotrzebnych leków, tak jak mojemu dziecku przy każdej wizycie. I ten foch, że nie mamy nebulizatora... mija minuta i zamiast tony leków dostajemy receptę na syrop i psikacz do nosa, czyli wszystko to, co już dawno mamy w domu kupione. Dziecko bez nebulizacji zdrowe w tydzień. Medycyna sama sobie Ziębę wyhodowała, nie inaczej. Ile chorób wmawiali lekarze memu dziecku, odkąd się urodziło... a to napięcia mięśniowe, a to alalie, autyzmy i inne dzikie węże. Minęło kilka lat, nawet do logopedy nie chodzi. Sepleni? Wyrośnie. Mam wielu znajomych, co latają z dziećmi do specjalistów latami i ich dzieci seplenią tak samo, zero poprawy. Ale biznes się kręci. Skoro lekarzom wolno, to wolno też innym, taki lajf.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym jednym akapicie ujęłaś sendo zięmbologii, pełen cykl autozniszczenia: Nie robię żadnych badań -> Piję wodę z bagien -> Jak już znajdą u mnie raka to jest to ostatnie, terminalne stadium, bo wcześniej nie robiłam badań -> i tak umrę więc znów mogę pić wodę z bagien.

   Usuń
  2. Wiesz problem właśnie polega na tym, że ludzie rezygnują ze standardowego leczenia na rzecz niekonwencjonalnego wierząc iż ich uzdrowi, co powoduje ich szkodę.
   NIE MAJĄ ŚWIADOMOŚCI ŻE DOSTAJĄ FAŁSZYWE INFORMACJE!!!
   Tak więc takie oszustwo szkodzi ludziom :/
   Inna bajka to wolę w domu 3M zamiast w szpitalu 12M.
   Masz świadomość i wybierasz co chcesz to OK byleby ktoś nie wprowadzał Ciebie celowo w błąd.

   Usuń
  3. @Michał Łaszczyk: Może bym robiła badania, gdyby lekarz chciał je zlecać. Problem z polskim lekarzem jest taki, że jeśli jesteś zdrowy, to nie wolno Ci zrobić nawet badania moczu i morfologii. Po prostu nie dostaniesz skierowania. A komplet badań razem z poziomem cukru, tarczycą i innymi bajerami typu poziom witaminy D to ponad tysiak prywatnie. A jeszcze nie doszliśmy do markerów, które za darmo można zrobić tylko po znajomości, jeśli nie miało do tej pory nowotworu. Lekarze sami sobie Ziębę wyhodowali. Mogę sobie pić wodę z bagien czy fiordu, ma ona taką samą skuteczność jak antybiotyk przepisany w ciemno bez zrobienia posiewu. Bez sprawdzenia, czy to w ogóle bakteria, a nie wirus, czyli 99% antybiotyków wypisanych na receptę w tym kraju.

   Usuń
  4. @LAVINKA Z wielu powodów myślę, że powinnaś zmienić lekarza. Chociażby na takiego, który raz w roku wypisze Ci skierowanie na badania profilaktyczne i wyjaśni Ci, że robienie markerów nowotworowych w sytuacji, kiedy jesteś zdrowa i nic nie obciaża Ciebie w wywiadzie, jest bez sensu. Poza tym, skoro nie robisz badań , to nie wiem, skąd masz wiedzę na temat ich kosztów. Zatem jeśli miałabyś imperatyw, aby zrobić prywatnie "komplet badań razem z poziomem cukru, tarczycą i innymi bajerami typu poziom witaminy D", to bądź świadoma, że zapłacisz ok. 200pln. Był Kaszpirowski, potem Nowak, teraz Zięba...Upierałabym się, że to ludzie z niskim poziomem wiedzy są motorem napędowym takich zjawisk. Szamaństwo (nie mylić z ziołolecznictwem) ma się dobrze, jak świat stary. Tyle, że teraz mamy internet i te wszystystkie brednie szybciutenko się rozprzestrzeniają. Efekt tego jest taki, że wolą wydać kasę na wodę z fiordów, bagien czy innego Lichenia, zamiast po prostu pójśc się zbadać. Kasa ta sama, tylko magii nie będzie!

   Usuń
  5. Przecież Ci piszę, że nie mogę się zbadać, bo mi nie wolno. Nic mi nie dolega, więc skierowania nie dostanę. Czy coś panią boli? Nie. Czy jest pani osłabiona? Nie, jestem zdrowa, silna i wesoła. To po co pani przyszła? I tak cały czas. :)

   Usuń
  6. LAVINKA, podobnie jak Anonimowy doradzam zmianę lekarza. Ani ja, ani nikt z moich znajomych nie mamy problemu, żeby dostać skierowanie na podstawowy komplet badań raz w roku. A jak mi się nie chce łazić po skierowanie, to idę prywatnie i jeszcze mi się nie zdarzyło zapłacić więcej jak 100 zł (pełna morfologia, TSH bo mam Hashimoto, białko reaktywne, OB, mocz). Jeśli podstawowe badania masz w normie, a Twój organizm nie wykazuje żadnych złych objawów, to jesteś zdrowa. A jeśli chcesz się przebadać prywatnie NA WSZYSTKO, to 10 tys. też może być za mało, bo medycyna zrobiła szalony postęp i można się zbadać na tysiące sposóbów, pod kątem tysięcy schorzeń. Tobie jednak radziłabym zacząć od psychologa i diagnozy hipochondrii...

   Usuń
  7. No przecież byłam i odmówił. Ile razy mam jeszcze chodzić? :) U nas badań nie przepisują, nawet jeśli człowiek jest przeziębiony, albo słabo się czuje, a co dopiero, gdy jest zdrowy jak rydz. :D Poza tym większości chorób na zwykłych badaniach nie widać, włączając z rakiem, cukrzycą, tarczycą, hashimoto i astmą. To co mi da zwykła morfologia, jeśli ja mam od dziecka dobrą krew? Jak mnie omal poród nie zabił (tak twierdzili lekarze), dali mi trochę krwi w transfuzji, ale po ubytku 2 litrów krwi i daniu mi 3 pojemników z krwią spodziewano się anemii i cudawianków. Miałam lepszą morfologię dzień po tym porodzie niż niejeden zdrowy człowiek. No to po co mają mnie znowu kłuć, jak mi zawsze takie rzeczy wychodzą? Strata czasu. A na specjalistyczne badania mnie prywatnie nie stać, bo tak jak pisałam wyżej, to już koszt wielu tysięcy złotych.

   Usuń
 2. Wczoraj byłem oddać krew. Lekarza KWALIFIKUJĄCEGO poinformowałem o nadciśnieniu oraz przyjmowanych lekach. Zaczął narzekać na skuteczność leków. Powiedział mi, żebym poczytał w internecie o panu Ziębie. Jestem zdruzgotany faktem, że w branży medycznej są lekarze, którzy mu wierzą.

  OdpowiedzUsuń