Teoria spiskowa na temat teorii spiskowej na temat zniknięcia Finlandii

Michał Łaszczyk - 23 marca

Panie, kiedyś to były teorie spiskowe, nie to co teraz. Teorie spiskowe którymi obecnie podniecają się media sprowadzają się do roztrząsania śmierci młodych kobiet. Oczywiście pod warunkiem, że zaginiona była ładna. Jeśli była gruba i brzydka wówczas jej śmierć przechodzi cichaczem. Mamy do czynienia z prawdziwym kryzysem na rynku klasycznych teorii spiskowych. Łatka spiskowca zaczęła uwierać, a stare, dobre teorie wyglądają dziś na mocno sfatygowane. Powszechnie wyśmiewa się kultowe czapki chroniące przed czytaniem w myślach. Prawie sto lat udało się przetrwać tej perwersji umysłowej. Dziś człowiek z folią aluminiową na głowie jest symbolem szaleństwa. Nawet wierzący w zamach pod Smoleńskiem wolą mówić "nie wiemy jak było".

Z tą większą radością przywitałem szaloną teorię spiskową mówiącą, że nie istnieje taki kraj jak Finlandia. Kilka miesięcy temu nasza teoria pojawiła się nawet w tvnowskich Faktach. A trzeba przyznać, że intryga jest naprawdę ostra. Cała Skandynawia jest ostatnio kreowana na miejsce magiczne i tajemnicze. Nakręcony rok temu "Rytuał" pokazuje szwedzką prowincje jako siedlisko mitycznych stworów, którym pokłony oddają plemiona kanibali. Aby jednak mityczną ojczyznę Mikołaja postrzegać dosłownie jako mityczną, to nowość.

Zgodnie z teorią kraj znany jako Finlandia to jedynie spisek rosyjsko-japoński. W miejscu w którym leży Finlandia jest w istocie ogromna zatoka. Autorem teorii jest 22-letni Jack, który pod nickiem Raregans opisał ją na Reddicie w grudniu 2014. Wszystko to w wątku: "co dziwnego mówili wam rodzice, a co uznawaliście w dzieciństwie za normalne?". Ludzie zwierzali się tam z naprawdę dziwnych rzeczy. Jednego z użytkowników rodzice zamykali co noc w sypialni, co on uważał wówczas za całkowicie normalne. Gwiazdą wątku został jednak Raregans, którego rodzice utwierdzali w nieistnieniu Finlandii. Jego post wirusowo rozprzestrzenił się po serwisach pokroju 4Chan, uzyskując międzynarodową sławę.

Finlandia nie istnieje

Mam swoja własną teorię na temat tej teorii. Moim zdaniem nawet przez sekundę nikt w nią nie wierzył. Nawet jeśli ktoś wierzy w wyparowanie Finlandii, to stosunek wierzących do wyśmiewających jest taki, jak w przypadku płaskiej ziemi. Na jednego płaskoziemce, przypada milion szydzących z niego ludzi. Sam Raregans zwierzył się w udzielonym wywiadzie, że nigdy w to nie wierzył. Kręcił coś o eksperymencie społecznym, co stawia pod znakiem zapytania historię o jego rodzicach. Mieliśmy jeszcze garstkę forumowiczów zaciekle broniących zasłyszanej przed chwilą teorii. Najpewniej więcej było w tym sarkazmu niż prawdziwych przekonań. Sam lubię pospierać się w dziwnych tematach, dla zabawy broniąc tez nie do obrony. 

Jeśli nikt nie wierzył w historię o Finlandii, więcej mówi to o nas niż o spiskowcach. Weszliśmy na wyższy poziom fake newsów, w którym zmyślamy na temat zmyślania innych. Sam termin fake news stracił swoje pierwotne znaczenie. Fake news nie odnosi się już do fałszywych informacji. To kolejny rodzaj pogardy. Tak jak wykrzykiwanie słów "pedał" i "żyd" nie wskazuje na geja z Bliskiego Wschodu. Ten sam los spotkał teorie spiskowe. Dziś kiedy chcemy oczernić czyjeś poglądy nazywamy je "teorią spiskową". Teorie spiskowe pełnią teraz funkcje rozrywkowe. Przyznajcie się, kliknęliście na tekst z zamysłem pośmiania się z ciemnej tłuszczy? Najlepsze są do tego teorie na tyle wiarygodne byśmy mogli uwierzyć że ktoś w nie wierzy, ale na tyle absurdalne byśmy mieli z tego bekę. Rozpłynięcie się Finlandii w morzu głupoty pasuje jak ulał.

  • Udostępnij:

Coś w podobnym klimacie

3 komentarze

  1. Parę razy widziałem trochę podobne zjawisko, czyli stosowanie myślenia spiskowego wobec teorii spiskowych - i czasem ciężko poznać czy to na serio, czy może ktoś chce kogoś ośmieszyć. Tu lokują się na przykład uważający, że teoria chemitrailsów została wymyślona przez rządy aby ośmieszyć temat HAARP, albo że w tym celu ktoś przekupił antyszczepionkową profesor aby opowiadała o cząstkach metali w szczepionkach, zamieniających ludzi w cyborgi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudno to wszystko rozgraniczyć. Ja chyba tego nie ogarniam. Może to być teoria spiskową na temat teorii spiskowej. Może to być kolejna warstwa spisku nabudowana na istniejącą już teorie. Gdyby tego było mało, teorie często się crossują i nakładają na siebie. Spisek wyjaśniający spisek i spiskiem pogania.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie ma św. Mikołaja - nie ma Finlandii, jest seks - nie ma bocianów. Proste : )

    OdpowiedzUsuń