Nie ma dobrego opętania bez gwoździ zwymiotowania

Michał Łaszczyk - 29 lipca

Jak wiemy z reklam, przy odrobinie chęci z żyrafy wyciśnie się odrobinę owocowych cukierków. Jak wiemy z tego bloga, są ludzie którzy święcie w takie rzeczy wierzą - z naciskiem na święcie. Pogląd, według którego człowiek zdolny jest materializować różne przedmioty wiąże się z małą niedogodnością, jaką może być goszczeniem w swoim ciele diabła. Gdybym wiedział, że w czasie szatańskich spazmów wypluję, powiedzmy potrzebną mi teraz drylownice, z chęcią zaprzedałbym się diabłu. Niestety od wieków opętani plują tym samym zestawem śmieci, do którego należą pióra, guziki, druty, włosy, nitki itp. Obecnie najpopularniejsze są gwoździe. Licheński egzorcysta ks. Edmund Szaniawski nosi ze sobą nawet wiaderko z wyrzyganym przez opętanych żelastwem Aż prosi się ustawić takich opętanych w Castoramie, gdzie każdy mógłby do nich podejść i nabyć trochę świeżo zmaterializowanych gwoździ.


Pokazywanie wiaderka gwoździ jest takim dowodem na istnienie diabła, jak owocowe cukierki są dowodem na dojne żyrafy. Ultrasonografia momentu materializacji gwoździa? Rentgen? Jakieś nagrania wideo? Po co! Ludziom niech wystarczy widok śrubek w wiadrze. Egzorcyści zapewniają przy tym, że gwoździe w ustach opętanych nie są wynikiem sztuczek egzorcyzmowanych. Śmiem wątpić w umiejętności księży w rozszyfrowywaniu nawet najprostszej iluzji. Przypomnę choćby przypadek dziesięcioletniej Niemki Althe Ahlers, którą nieomal spalono po tym jak opanowała prostą sztuczkę "wyczarowywania" myszy z chusteczki. Mimo, że dziewczynka pokazała przed sądem, że sztuczka nie ma w sobie prawdziwej magi i opiera się jedynie na zręcznych palcach, duchowni wciąż domagali się poddania dziecka torturom i sądzenia za czary.

Historia dostarcza licznych dowodów na to, że wydalanie przez opętanych tego i owego, nie jest oznaką nadprzyrodzonych mocy. W 1620 roku niezwykłych rzeczy dokonywał niejaki William Perry. Dwunastolatek miał wszystkie objawy opętania. Na dźwięk słów Ewangelii wg św. Jana miotał się tak, że czterech chłopa nie mogło go utrzymać. Wymiotował szmatami, paznokciami, nićmi, wełną, słomą i różnym żelastwem. Oszustwo odkrył dopiero badający go biskup Thomas Morton. Chłopiec nie rozpoznał fragmentów ewangelii czytanych w innych językach, choć uważano, że diabeł powinien znać wszystkie (co ciekawe, obecnie nie przeprowadza się tego testu). Dzieciak przyznał się, że wszystkie przedmioty które zwracał, wcześniej sam ukradkiem wkładał do ust, zaś czarny mocz który oddawał był tylko nićmi nasączonymi atramentem, ukrytymi pod napletkiem. Podobny show w 1696 roku odstawiała jedenastoletnia Christine Shaw. Wiła się w konwulsjach, twierdząc że dręczą ją demony, wymiotując przy tym m.in skorupkami jaj, popiołem, kurzymi piórami, kłębkami włosów, sianem i śrubami. Mała poszła jednak dalej i z łatwością zidentyfikowała swoich astralnych oprawców. Oskarżyła łącznie 21 osób, w tym połowę swojej rodziny, ojca, babcie, kilku kuzynów. Siedmioro oskarżonych została powieszonych i spalonych na stosie. W 1839, w dawnej sypialni małej Shaw, obok jej łóżka odnaleziono ukryty w ścianie otwór, którym najprawdopodobniej przekazywano dziewczynce wypluwane przez nią przedmioty

Wybór do materializacji akurat gwoździ, wydaje się słabym posunięciem ze strony szatana. Niegdyś nie dało się o nich wiele powiedzieć. Identyfikowano je po prostu jako "gwoździe do zabijania okien" albo "gwoździe do zbijania kół u wozu". Dziś badając takie gwoździe moglibyśmy ustalić skąd pochodzą, kiedy je wyprodukowano, z jakich stopów i jaką metodą. Wiele powiedziałoby to o piekielnym przemyśle. Czy szatan przestrzega norm unijnych? Nie słyszałem aby kościół przekazał je do jakiejkolwiek analizy. Istnieje możliwość, że każdy z gwoździ jest szczegółowo badany i każdy okazuje się pochodzić z pobliskiego sklepu żelaznego, po czym wyniki tych ekspertyz lądują w biskupim koszu na śmieci.

 • Udostępnij:

Coś w podobnym klimacie

13 komentarze

 1. Te gwoździe to pewnie z krzyża chrystusa.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie zapisała sobie linka do tekstu, w którym jakiś ksiądz twierdził, że widział opętanego, który zwymiotował... radioodbiornik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po ostatnich doniesieniach o diable wygonionym za pomocą śmierdzącej skarpety Jana Pawła II nic mnie już nie zdziwi ;)

   Usuń
 3. Przypomniała mi się "Matka Joanna od aniołów" Iwaszkiewicza (wzorowana na Loudun) gdzie opętana mniszka opalała nad świecą klamkę aby straszyć egzorcystów "wypalonym śladem ręki" odciskanym umazaną dłonią na ścianie.

  Zastanawiam się czy egzorcyści na prawdę są tacy naiwni, czy wychodzą z założenia, że prawdę można troszkę podszachrować aby ludzie bardziej wierzyli?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na przełomie XVII i XVIII stulecia opętani stali się dla Kościoła w Polsce dość dużym problemem. Wędrujący od parafii do parafii wili się w konwulsjach, wykrzykiwali bluźnierstwa, pluli, gryźli i wyczyniali inne dziwactwa, a potem spokojnie zbierali datki. Z problemem poradził sobie jeden z biskupów (o ile mnie pamięć nie myli, to krakowski). Każdego opętanego w swojej diecezji nakazał poddawać wstępnym egzorcyzmom. Polegały one na porządnym laniu sprawionym przy pomocy lin od kościelnych dzwonów. Metoda okazała się bardzo skuteczna- liczba opętanych w diecezji spadła praktycznie do zera.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawe, czy ktoś z sympatyków Czajniczka był bezpośrednim obserwatorem egzorcyzmowania/ Ponoć po takim doświadczeniu, nawet zagorzali sceptycy zmieniają zdanie...

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie w mieście jest kościół, gdzie co jakiś czas odbywa się publiczne wypędzanie szatana, ponoć ludzie wiją się po podłodze, mówią w obcych językach itp. Znajomy był z jakąś nawiedzoną ciotką. Muszę w końcu ogarnąć, kiedy to będzie i się wybrać, a potem zrobić relację.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wedle jednego z egzorcystów, opętany może wypluć żywego psa:
  http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226,11305744,Walka_z_szatanem_w_Gdyni_Chyloni.html
  Znalazłem też ten przypadek zwymiotowania radia:
  http://www.fronda.pl/a/don-gabriele-czyli-postrach-demonow,5661.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pyatnie, czy to była cziłała czy dog argentyński ;)

   Usuń