Ranking fałszywych proroków

Michał Łaszczyk - 15 kwietnia

Jest w naszym kraju ogólnoparanormalna organizacja, która jest dla mnie większą zagadką, niż tajemnice do których została powołana. Grupę INFRA wyrosłą jako gałąź bodajże "Na Progu Nieznanego" cechuje szalony miszmasz światopoglądowy. Mamy tu garść przedruków ze Skeptical Inquiry, a jednocześnie partnerstwo z forum Davida Icke. Klika dni temu na ich łamach wyszperałem sondę "najdziwniejsza postać ostatnich lat w paranormalnym światku". Edycja krajowa, same rodzime nazwiska. Bo kiedy my tu gadu gadu o panach pokroju Roberta Tekieli, pod nosem powyrastały nam prawdziwe kwiaty myśli paranoidalnej.

Pierwsze miejsce w tej niecodziennej ankiecie zajął Romuald Statkiewicz, który kilka lat temu odkrył, iż jest Jezusem Chrystusem. Niestety nie potrafi szusować po wodzie ani zmieniać wody w winno. Ma za to brodę, długie włosy, a swój sposób wysławiania stylizuje na ten znany z kościelnych ambon. Występuje najczęściej na tle namalowanej za nim aureoli i jak sam twierdzi ma dar uzdrawiania. Specjalizuje się w leczeniu chorób wszelakich, szczególnie tych których jeszcze nie ma, a pojawią się w naszym organizmie dopiero za 10 lat (to niestety nie żart). Chrystus nie kryje tego, iż za boską posługę należy się ziemska należność, bez zażenowania zamieszczając swój cennik w internecie.

Jego czołową wyznawczynią jest Elżbieta Gas i przyznam się, że właśnie na tą panią oddałem swój głos. Dzięki jej wizjom znamy przyszłą linie brzegową Polski po przejściu już niebawem oczyszczającej Ziemie fali tsunami. Dzięki jej wizjom wiem także, ze piszę z miejsca przyszłego oceanu. Cała grupa jest niezwykle płodna i praktycznie codziennie zamieszcza na youtube swoje wystąpienia, klasyczny przykład tego, ileż można mówić nie mając nic do powiedzenia. Elżbieta Gas została wyznawczynią opolskiego Chrystusa, po tym jak poczuła bijącą od niego energie, przyjmując następnie swoje apostolskie imię Tyara. Wszystko to przypomina przypadek wrocławianki Haliny Tas (pierwowzór sztuki "Pani Bóg Halina"). Ta właścicielka księgarni ezoterycznej już 10 lat temu ogłosiła, iż jest Bogiem, następnie jej sława troszkę przygasła, jednak wydaje się że Statkieiwcz i jego świta zawsze krążyli gdzieś wokół niej. Wszystkie te przypadki podsumowują słowa Statkiewicza, który twierdzi iż migreny są wynikiem nadmiaru myślenia. Myślenie jest tu rzeczywiście szkodliwe.


Kilka lat temu, spędziłem troszku czasu na rozmowach z gryfianami, społecznością skupionej wokół swego mentora Andrzeja S., kolejnej osoby uważającej się za Mesjasza. Pan Andrzej dostrzegł w sobie Pana Zastępów w wieku trzydziestu paru lat, po tym jak odczytał swoją tożsamość w ozdobach w kościele Rennes le Chateau. Rozmowy z jego orędownikami, mimo iż intelektualnie jałowe, uzmysławiają jak wielki może być zakres podporządkowania się i utraty krytycyzmu wobec autorytetu. Pan Andrzej zgromadził dookoła siebie kilkanaście nowo-nawróconych, tworzących aktywną i niestety agresywną grupę. Nie do końca ogarniam jak mają się sprawy obecnie. W necie można znaleźć teksty pisane przez byłych gryfian, i gryfian obecnych podszywających się pod byłych gryfian.

Historia Lucyny Łobos, ścisłej czołówki niechlubnego rankingu, zaczyna się klasycznie. Tak jak u wielu innych osób i tu śmierć kliniczna przyniosła ze sobą objawioną prawdę. Jeśli chodzi o zjawiska paranormalne jakie są w zasięgu pani Lucyny, są mniej więcej takie jak u Padre Pio. Łobos i Pio różnią się w osobach głównych bohaterów swoich wizji. Lucyna Łobos-Brown jest na "ty" z opiekunem ludzkości, kosmitą z Oriona, niejakim En-kim. En-ki jest bratem En-Li, znanego nam jako Jezus Chrystus i przy pomocy Pani Lucyny bardzo chętnie odpowie na nasze pytania, oczywiście jeśli przy okazji sypniemy trochę groszem. Jest prawie wszechwiedzący, a jednak udzielane przez niego odpowiedzi brzmią jakby był... prostą kobietą. Doradza jak znaleźć prace, czy iść na randkę, jak troszczyć się o zdrowie. Nasz niebiański opiekun odradza operacja, polecac w zamian homeopatie, ziołolecznictwo i przykładanie rąk do głowy. Lekami uniwersalnymi jest sok z cebuli i lewatywa. Pytania przy których wypadałoby mieć coś więcej niż bujną wyobraźnie, jakąś  wiedzę, Wielki En-ki kwituje "I w ten sposób oto chcesz się wymądrzać istoto ludzka?". Zamiast pilnie uczyć się w swojej galaktycznej szkole En-ki łaził na wagary, ponieważ w jednej z sesji channelingowych gdzie opisać miał położenie planety Nibiru, okazało się, iż nie zna kolejności planet w Układzie Słonecznym. Łobos znana jest jednak przede wszystkim jako spiritus movens Projektu Cheops. Jej wizje i namiary En-kiego mają doprowadzić do odnalezienia w piskach Sahary labiryntu, który ocalić ma cześć ludzkości przed zgubnymi skutkami roku 2012. Ktoś to musi sfinansować, więc jeśli chcesz żyć to płać. Kończąc już, przerażający jest rozmiar tego wszystkiego. Sale sympozjów na których występuje Łobos pękają w szwach, przy czym zarówno w Polsce jak i w Stanach ma tysiące swoich "wyznawców". Tak właśnie wygląda nieszkodliwa działalność marginalnych odszczepieńców.

 • Udostępnij:

Coś w podobnym klimacie

13 komentarze

 1. Ja zawsze uwazalem, ze glupi ludzie sa po to, aby napelniac kieszenie tych madrych tak wiec nie widze absolutnie nic zlego w tych praktykach. Sam chcialem juz jako dziecko byc albo gangsterem, albo stworzyc wlasna religie zeby ludzie sami oddawali mi swoje pieniadze, ale jednak stwierdzilem, ze ciezko by bylo obcowac z idiotami przez caly czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest qrna the best, sie tak pięknie wpisuje w ten tydzień...chłopie gdzie Ty to wykopujesz...szacuneczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiedz, ach, powiedz, że Ty ich wymyśliłeś po pijanemu...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś z kolegą zastanawiałem się nad stworzeniem profesjonalnego zakładu opinii publicznej, wykorzystującego zjawiska paranormalne. Zrobiliśmy nawet krotki research, tak że mogłoby mieć to wzięcie :) W przeciwieństwie do Paraniemoralnego obawiam się jednak, iz nie sposób się od takich rzeczy zdystansować, tak że człowiek sam po jakimś czasie zacząłby w to wierzyć. Ze względu na niedzisiejszość pominąłem twórce najsłynniejszej polskiej sekty przełomu lat 80/90, sekty Niebo, a więc Pana Bogdana K. Historie te są bardziej przerażające niż zabawne.

  "Dzieciom nadawali imiona układające się w ciąg: Niebo – Idzie (1987 r.), Do (1988 r.), Nas (1990 r.), Co Dzień (1992 r.), Nowe (1993 r.), Świtem (1997 r.). Zaczęli, jak twierdzili, już drugie zdanie: dziewczynka o imieniu Mądrość urodziła się w 2000 r. Dzieci miało być dwanaścioro, jak dwanaście plemion Izraela.

  (..)

  Zaczęli tworzyć własny język pozbawiony dwuznaków (sz, cz, dz itd.), samogłosek ą, ę, oraz liter: ś, ź, ć, ń, ż, ł. Była to, zdaje się, próba imitacji mowy Mojżesza, który według legendy seplenił. „Pocujes bul jelita na dole bzuha s prawej strony i bul wontroby oras zaciskajoncom tarcyce” – pisali w liście do Artura Marczuka, pierwszego „opiekuna” Nieba z komendy lubartowskiej. W taki sposób również mówili.

  (...)

  Wkrótce jednak ludzie z Nieba zaczęli gorszyć miejscowych. Kondukt pogrzebowy jednego z mieszkańców przywitali kukłą wisielca z napisem: „On się nie chciał z nami bawić”. Procesję z okazji poświęcenia pól obserwowali leżąc w rowach po obu stronach drogi z wycelowanymi w parafian karabinami wystruganymi z drewna."


  Całość i wywiady z owym mesjaszem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby dlaczego trudno? Chyba jedynym problemem byloby brak jakiejs mozliwosci ucieczki od swoich wyznawcow. Po prostu jak ci idioci nabija Ci kieszen ciezko jest z dnia na dzien od nich uciec. Jakbys kiedys zakladal jakas religie to chetnie bym zostal kardynalem, czy biskupem. Tak jak wspomnialem, bydlo rozplodowe (podludzie) sa przeciez po to, zeby nam (nadludziom) nabijac kieszenie i jak to mowil Stephen z Braci Bloom "doskonal przekret to taki gdy kazdy dostaje to czego chce".

  :o)

  OdpowiedzUsuń
 6. a)robisz im reklamę, pewnie szaleją z radości b)zakazałbyś?;>

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcam jak mogę, reklama jak cholera :) Poza tym nie trzeba niczego zakazywać, bo to już jest zakazane jako że podchodzi pod kilka paragrafów, m.in wyłudzanie - do 8 lat więzienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. człowiek sam po jakimś czasie zacząłby w to wierzyć

  Nie strasz mnie, nie strasz. Wystarczy mieć kontakt z memami różnych, wykluczających się (para/quasi-) religii/filozofii ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy kościół "zakazał" swoim wiernym oglądać "Księdza" czy "Dogmę", to te filmy dopiero zrobiły furorę. Czarny PR to czasami dobry PR:). Mnie to na przykład, jako osobie, która ma mniejsze zaufanie do twardej wiedzy, faktów, etc. niż Ty, szczerze się podoba. Tzn. to, że ludzie radzą sobie z rzeczywistością na tak różne sposoby. Fascynujące.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi to bardziej przypomina raport z biuletynu policji, niż Kościelny przestrogi:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że powinno się poświęcić notkę (Pan albo ktoś inny ze sceptyków) tej pani: http://uwaga.onet.pl/34410,news,,aida_widzi_wiecej,reportaz.html Jeżeli leci to w popularnej telewizji w prime time, to zaczyna to być problem. Czyżby taka polska Sylwia Brown:)? Ciekawo kto za tym stoi? Pozdrawiam autora bloga!

  OdpowiedzUsuń
 12. Uległem tym namowom i obejrzałem Aide, a dziś zastanawiałem się czy spłodzić coś na jej podstawie. Program był bardzo krótki i przedstawiał raczej uczuciowo-charytatywną stronę tej pani. Nie powiedziano nic na tyle konkretnego aby moc się z tego pośmiać - może poza jej mężem "inżynierem, a zatem sceptykiem", Pan stwierdził iż sprawę wybadał i fizyka świetnie tłumaczy takie zdolności - gratulujemy tytułu inżyniera. Z tego co słyszałem, niebawem ruszy w Telewizji Polskiej nowy show o nazwie "Medium" poświęcony tym sprawą, może on da okazji na jakieś dłuższe pisanie.

  OdpowiedzUsuń