26 maja 2009

Filipińska moc

Historia kantowania prostego ludu ma długą tradycje pod każdą szerokością geograficzną. Konsultant naukowy ekspedycji Beringa Stiepan Kraszczennikow, nie mógł nadziwić się skali prymitywizmu sztuczek Kamczackich szamanów. Mieli oni przebijać się nożem, nie pozostawiając przy tym żadnych śladów na swoim ciele. Jak pisał, "sztuczki były wykonywane tak nieporadnie, że każdy komu oczy nie zaćmił jeszcze zabobon, mógł z łatwością przejrzeć je na wylot. Trudno było powstrzymać się od śmiechu na widok takiego prostactwa, czegoś czego wstydziłby się najmarniejszy kuglarz". Cytat za "Obserwatorzy nieba, szamani i królowie, Edwina Kruppa":

Widać było, jak wsuwają nóż pod futro, a potem wyciskają krew z pęcherza, który trzymają na piersiach. Po tym wszystkim, szaman chciał nas jeszcze bardziej zadziwić, ukazując zakrwawiony brzuch i udając, że zasklepił ranę, której sobie nie zadał.

Kraszczennikow tłumaczył te marne show, osobliwym audytorium składającym się z prostych myśliwych. Źródła tej naiwności miały kryć się w braku edukacji tubylców z Syberii, tymczasem łudząco podobne sztuczki kierowane są nie tylko w stronę pijących mocz reniferów leśnych autochtonów, lecz również naszego, ponoć cywilizowanego społeczeństwa. Cięcie i przebijanie się jest na tyle atrakcyjnym widowiskiem, iż serwuje się je w wielu odmianach. Mistycy sufi dziurawią się na potęgę przy braku większej ilości krwi. Tu patent wygląda oczywiście inaczej. Ten cud nie jest żadnym cudem. Derwisze przebijają tylko określone miejsca i to w określony sposób, tak że suma summarum nie ma w tym nic niezwykłego. Wielu z nas, przy odrobinie treningu i zaciśniętych zębach, dokonałoby podobnego wyczynu. Tytułowa filipińska moc, czy jak kto woli psychic surgery - jak nieskromnie nazywają swoje kuglarstwa egzotyczni uzdrawiacze - także polega na "kaleczeniu", jednak tym razem na "kaleczeniu" pacjenta. Przez słowo "kaleczenie" rozumiem, wykręcanie swoich rąk w skórę chorego, jakoby zagłębiały się w jego ciało, polewanie to wszystko zwierzęcą krwią, a następnie pokazanie cudownie zaleczonej rany której nigdy nie było - szczyt operacji małoinwazyjnych! Wielu znanych magików demaskowało owe operacje, z Milbournem, Tellerem i Randim na czele. Poniżej próbka filipińskiej medycyny w wykonaniu Criss'a Angela, z wyraźną adnotacjami skierowaną przeciwko oszustom.Sztuczka ta wydaje się tak przekonywująca, iż nie jedna osoba połknęła bakcyla tej rzekomej magii. Operacją taką przeprowadzono przy pełnej widowni w studiu australijskiej telewizji. Publiczność była zszokowana, jak doktor Barney Daniels usunął nie do końca zidentyfikowany fragment ciała pacjenta, wpychając w jego ciała swoje łapska, nie zostawiając przy tym śladu jakiegokolwiek przecięcia skóry. Po wszystkich oh-ach i ah-ach jakie spłynęły na doktora, ujawnił się jako iluzjonista i sceptyk Danny Varney. W Polsce do głowy nikomu nie przyjdzie, aby zrobić podobny spektakl i w naszej telewizji, tym bardziej że popularnych "Filipińczycy" jest u nas zaskakująco dużo. Do pójścia do Filipińczyka namawiała mają biologiczną matkę, matkę autora bloga który walczy z tym jak może(!), jej koleżanka, zaś pacjentem takiego uzdrowiciela (wstyd się przyznać, ale cóż, rodziny się nie wybiera) był mój wujek. Argumentem wujka w dyskusji ze mną, było "wyciągnął coś ze mnie, ponieważ słyszałem jak wrzucił to do metalowego garnka" - jak widać niektórym niewiele trzeba.

To, iż przechodząca przez nasz kraj fala uzdrowicieli, rekrutuje się właśnie z tamtych terenów, nie jest przypadkiem Ojczyzny "chirurgii czwartego wymiaru" jak kretyńsko nazwał ją Ormond McGill pod koniec lat 50-tych, Filipiny i Brazylia mają w Polsce konotacje magicznych i dzikich terenów, podobnie jak ma się to z Karpatami w USA. Odstawiający takie szopki Hiszpan nie byłby tak przekonywujący jak Filipińczyk, "Filipiny, gdzie to w ogóle jest, pewnie tam gdzie voodoo". Choć psychic surgery liczy sobie ponad 70 lat, do nas przybyła stąd skąd większość głupot, ze Stanów Zjednoczonych. Tam nauczał i leczył (czyli kantował w żywe oczy), największy guru filipińskich mocy uzdrawiania Tony Agpaoa, twórca niezliczonych szkół, ostatecznie aresztowany za swe oszustwa. Skala chirurgi czwartego wymiaru urosła w USA do rozmiarów, w których swoją opinie o tych zabiegach wydać musiała największa amerykańska instytucja ochrony konsumentów, nazywając psychic surgery "czystym kuglarstwem". Niezłą reklamą dla filipińskich naciągaczy były zabiegi którym poddał się Andy Kaufman. Po serii "operacji", zapewniany przez uzdrawiaczy Kaufaman ogłosił powrót do zdrowia i całkowite usunięcie nowotworu... następnie parę miesięcy później zmarł. Mimo że mamy do czynienia z absolutnym oszustwem chorych i potrzebujących, a przez to i naiwnych ludzi, nasza ojczysta litera prawa nie kiwnęła nawet palcem aby przepędzić tych ludzi. Następnym etapem, jako że zapotrzebowanie sprzyja rozszerzeniu usługi, zdaje się psychic dentistry - tym razem wkłada się świństwa wprost do gęby pacjentów, następnie wyciąga je, jakoby z bólem zębów Szczerze mówiąc nie słyszałem jeszcze o takich praktykach w naszym kraju, ale wynalazłem opisy tego czegoś na zachodnich stronach, zatem czekamy z niecierpliwością.

4 komentarze:

 1. Jeszcze się Pan musi dużo o świecie dowiedzieć. :)
  A wiara w tzw. medycynę... cóż, to prawdziwy fenomen. Nikogo nie potrafią wyleczyć, co najwyżej chwilowo wyciszą objawy... Coraz większa sterylizacja, coraz większa specjalizacja, coraz więcej pieniędzy. Tak trzymać. Hi hi hi.
  A wujka niech Pan pozdrowi. Jeszcze raz namawiam do poszukiwania prawdziwej wiedzy o świecie, ale nie tej promowanej przez tzw autorytety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wrocilem po wielu miesiacach z szamanami na siquijor..

   Usuń
 2. Jak pan nie ma wiedzy to prosze nie pisac bzdur,bo odbiera pan nadzieje niektorym osobom,Criss angel to pajac ktory chce zarobic na zycie,a Tony Agpaoa to legenda i pomogl tysiacom osob.Andy KAufmann to komik ktory odwiedzial liku filipinczykow a jego stan byl beznadziejny,dzieki filipinczykom przezyl jeszcze kilka miesiecy,tak naprawde to bez wyprawy nie przezyl by miesiaca.Przed gabinetami filipinczykow jest wiele osob skrajnie i ciezko chorych ktorym odmawia sie leczenia w prymitywnym kraju w filipinczyc daja ludziom nadzieje,choc oni nie lecza tylko sa przekaznikiem energi Boga to ilosc przypadkow cudownych jest wielka.Niech pan zajmie sie pisaniem pamietnikow i troche sie przygotuje w temacie bo zgroza czytac te bzdury.Na koniec powiem ze lekarze lecza pacjenta a filipinczycy chca go szybko wyleczyc,dlatego ilosc wyzdrowien pacjentow u uzdrowicieli jest podobna do liczby porazek lekarskich - Zycze wiecej wiedzy,Duzo zdrowia ...GF

  OdpowiedzUsuń