12 stycznia 2009

"Kto zrobił wzór ze skał na Marsie?"

Taki oto tytuł zaserwował nam dzisiejszy "Dziennik", rozwiązując zagadkę życia na Marsie. Doszukiwanie się tego typu bzdetów jest nieśmiertelnym hobby UFO fanów. Problem polega na tym, że satelitarne zdjęcia Marsa zostały już dość mocno przeskanowane w poszukiwaniu piramid i lądowisk, ale spokojnie, zawsze można znaleźć coś na nowych zdjęciach, czasami w dość niecodziennej formule. Właśnie taką formę ma dzisiejsze znalezisko "Dziennika". Muszę powiedzieć że czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Czytałem co prawda analizy najbliższej okolicy Pathfindera, gdzie to znajdowały się kości i narzędzia obcych, ale tym razem mamy dowody spod stóp (kół) samego łazika.

Zdjęcia przesłane ostatnio na Ziemię przez buszujący na Czerwonej Planecie łazik Spirit zawierają zaskakującą niespodziankę. Otóż skały marsjańskie wyglądają na nich tak, jakby ktoś poukładał je pieczołowicie w równy wzór. Przypadek?

Gdzieżby! Tak zaiste misterny wzór ułożenia kamieni nie może być przypadkiem. Autorowi artykułu wydaje się bardziej prawdopodobne, że całą powierzchnie Marsa przedreptali kosmici, układając na nim kamyki w ten niewątpliwie nienaturalny sposób. W końcu jest jeszcze mniej prawdopodobne aby Mars Spirit trafił na takowe miejsce, jeśli nie jest ono na Marsie powszechne. Pomimo, że w artykule mamy zacytowanych geologów w oczywisty sposób wyjaśniających obraz widoczny na zdjęciu, nutka tajemnicy wciąż tli się w redakcji Dziennika. Czy najzwyklejsza na świecie kupa kamieni w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu w którym należałoby się spodziewać ich "niezwykłego" ułożenia, jest rzeczywiście tak błaha?

Jakkolwiek brzmi to skomplikowanie, model komputerowy udowodnił ponoć, że w ten sposób mógł powstać kamienny wzór, jaki odkrył na Marsie Spirit. Ale wątpliwości pozostały...
Ot prawdziwie sceptyczna postawa.

4 komentarze:

 1. Niespecjalnie widzę ten "wzorek". Pewnie autor artykułu chciał być dowcipny z tymi wątpliwościami?
  Z drugiej strony to fascynujące (ale i zatrważające) jak bzdury poprzez przeinaczenie albo niepełną informację przenikają ze świata nauki do świadomości szerokiej publiczności (np. słynne 21 gram).

  OdpowiedzUsuń
 2. jaki wzór, do diabła? ślepa jestem, czy co?

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze przyznaje, że ja również zachodziłem w głowę gdzie widać tam jakiś wzór. Znalazłem jednak "analizy" tych zdjęć na stronach paranormalnych. Wygląda to mniej więcej tak jak na podanym linku, (oryginalny rysunek jednego z polskich ufologów):

  http://img171.imageshack.us/my.php?image=kamienienamarsietd2eu2.jpg

  Czyli mniej więcej taka spiralka. Nie wiem, ja tam nic nie widzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to się mówi, w którymś kościele ufologowi dzwoniło, ale nie w tym. ;)
  http://i42.tinypic.com/2j5z4ig.png

  OdpowiedzUsuń